A bélmikrobákat is megváltoztathatja a meditáció

A bélmikrobákat is megváltoztathatja a meditáció

Címlap / Életmód / Egészség / A bélmikrobákat is megváltoztathatja a meditáció

Kutatások szerint azoknak, akik rendszeresen meditálnak, más lehet a bélmikrobája, mint azoknak, akik nem.

A bél-agy tengely, ez a furcsa kapcsolat a bélmikrobák és az elme között, kétirányú utca. Nemcsak a mikrobáknak van beleszólásuk a mentális állapotodba, hanem az elméd is befolyásolhatja ugyanezeket a mikrobákat. Vajon a meditáció hatással lehet a mikrobiomodra is?

A legújabb kutatások szerint ez egyáltalán nem valószínűtlen

Az, hogy a bélben található mikróbák hatással lehetnek az agyunkra, egy viszonylag új, ám tudományos körökben már teljesen elfogadott és alátámasztott felismerés. De ha laikusként még szokatlannak tűnik a gondolat, még furcsább, hogy az agyunk is hatással lehet a bélmikrobáinkra. Úgy tűnik azonban, hogy ez is egy valós jelenség. Kutatók arról számoltak be, hogy a kognitív viselkedésterápia hatással lehet a bélmikrobáinkra, sőt, még az irritábilis bél szindrómát (IBS) is javítja.

Sanghaji kutatók nemrég azt találták, hogy a meditáció a jelek szerint szintén hatással van a bélmikrobákra is – ezt buddhista szerzetesek vizsgálatával derítették ki.

Kimutatták, hogy több nemzetség, köztük a Prevotella, a Megamonas és a Faecalibacterium is magasabb arányban volt jelen a meditálókban. A tanulmány szerzői szerint:

„A szerzeteseknél feldúsult mikrobióta összefüggésbe hozható a szorongás, a depresszió és a szív- és érrendszeri betegségek csökkent kockázatával, és fokozhatja az immunrendszer működését”

A tanulmány kicsi, és nem mélyül el eléggé a biológiában ahhoz, hogy pontosan meg lehessen mondani, hogyan hathat a meditáció a bélmikrobákra. Egy ilyen megfigyeléses vizsgálat csak összefüggésre enged következtetni, ok-okozati összefüggésre nem. Lehetséges például, hogy bizonyos bélmikrobák nyitottabbá teszik az embereket a meditációra, nem pedig fordítva. Akárhogy is, a tanulmány egy újabb téglát rak le a bél és az agy közötti útvonalra.

FreshSplash/istockphoto.com

Hogyan működhet a meditáció és a mikrobák kapcsolata?

Más tanulmányok némi magyarázatot adhatnak a kutatás eredményére.

Korábbi vizsgálatok például kimutatták, hogy a szorongás csökkentésére irányuló mentális erőfeszítések csökkenthetik a kortizolszintet, ami viszont hatással lehet a bélmikrobákra. Az egérvizsgálatok alátámasztják ezt, bizonyítva, hogy a stressz negatív változásokat okozhat a bélmikrobiomban. Amikor a stressz megszűnik, a bélmikrobiom visszatér egészségesebb állapotba. Nem elképzelhetetlen tehát, hogy a meditáció előnyeinek legalább egy része a bélrendszer egészségének javulásából származik.

De akkor mindez azt jelenti, hogy itt az ideje lótuszülésbe helyezkedni és meditálni kezdeni? Talán. De van egy másik egyszerű módja is annak, hogy megváltoztasd bélmikrobáit: a táplálkozás. A mediterrán típusú, sokféle zöldséget, halat, dióféléket és fermentumokat tartalmazó étrendre való áttérés egy-két hét alatt javíthatja a bélmikrobiomodat.

A bélmikrobáid nagyon vágynak a prebiotikus rostokra, amelyek olyan zöldségekben találhatók, mint a hagyma, a lencse, a spárga, az articsóka és a bab. Amikor a jótékony mikrobák rostot fogyasztanak, rövid szénláncú zsírsavakat termelnek, köztük butirátot, amely gyógyítja és táplálja a bélrendszert bélelő sejteket. Egy erős béllel a baktériumok távol maradnak a véráramodtól is, ahol semmi keresnivalójuk.

A jó mikrobák szaporodása kiszorítja a kórokozó baktériumokat a bélrendszeréből, így a méreganyagok távoznak, ami jobb általános egészségi állapotot eredményez. Az egészséges bélrendszer híre gyorsan terjed: az üzenet a vagus idegen keresztül az agyba száguld, így jobb mentális állapothoz vezet.

Nyitókép: nikkimeel/istockphoto.com

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!